11 Ocak 2008 Cuma

Testlere Çalışmak

OKS ,SBS ve ÖSS 'de Matematik Testinde basarili olmak istiyorsaniz;

*Ön hazirlik yaparak derse gir
*Iyi beslenerek derse gir
*Yeni seyler ögrenecegini düsün ve anlayacagina inan
*Tüm gücünle derse odaklan ve ögretmen anlatirken asla yazma, ögretmen bitirdikten sonra yaz.
*Anlamadigini derste mutlaka ögretmenine sor ve tartis, farkli bir yöntem düsünüyorsan onu da paylas.
*Eve gittiginde mutlaka o gün ögrendiklerini yazarak ve çözerek yeniden tekrar et, derste anladigin halde eve gelince unuttugun,karistirdigin her ne varsa mutlaka not al ve de onlari sonraki derste sor.
*Iyi bir defter tut, püf noktalari farkli kalemlerle isaretle. Iyi bir defterin ders esnasinda tutulan defter oldugunu unutma. Derste not tutup eve gelince onlari yeniden yazmaya dayali bir sistemin etkin olmadigini da hatirla!
*Ögrenilen konu parçasiyla ilgili ek temel sorular çöz ve test uygula. Arkasindan ögrendigin konuyla ilgili çikmis sinav sorularini mutlaka çöz.
*Yatmadan önce yarinki programini yap. Çabuk unutulan ama mutlaka bilinmesi gerekenleri uyumadan biraz önce tekrarla ve ayni seyi sabah kalktiktan hemen sonra yap.
*Iyi bir program, zamani en iyi bölüstüren bir program olmayip, kisinin aliskanliklarini, kosullarini dikkate alan programdir. Her insanin biyo ritmi, dikkat araligi, yogunlasma gücü ve çalisma aliskanliklari farklidir. Belki de bütün bunlar dikkate alinmadigi için okullarda ve dershanelerde yapilan çalisma programlari islevsiz oluyor.
*Demek oluyor ki iyi bir program, asamali olmak zorundadir. Konulacak hedef ne hemen ulasilacak kadar yakin, nede ulasilamayacak kadar uzak olmalidir.

*Düzenli olarak kitap oku, aksamlari ciddi bir kanaldan haberleri izle.
*Çok iyi bir kahvalti yapmadan asla çikma. “Yapamiyorum!” deme yerine, “yapacagim” de. Aç karnina iki bardak suyu yavas yavas iç ve özellikle de soguk olmamasina dikkat et.
*Okulda ders dinlerken “nasil olsa dershanede” anlarim diyerek dersten uzaklasma yani okulun isini dershaneye birakma. Ayni sekilde dershanede de “nasil olsa özel kursta ögrenirim” diyerek dershane isini özel kursuna birakma.!
*Geçmis dönemlerde çikmis OKS ve ÖSS sorularini mutlaka çözmelisiniz.Çünkü bugüne kadar gittiginiz hiç dershane sorusu ÖSYM nin hazirlamis oldugu bu sorularin özgünlügünü yakalayamamistir.
*Aksamlari uykunun geldigi kritik anlari belirle ve o anlar geldiginde konumunu degistir , farkli bir etkinlikte bulun. Örnegin bir arkadasinla telefon görüsmesi yap. Göreceksin ki uykun kaçacak. Arkasindan git dersinin basina otur. Bunu yapabilmek için mutlaka günlük somut planlarin olmali.
*Her sinav öncesinde asamali olarak ulasilabilir hedefler belirle.Diyelim ki üçüncü sinavda 30 matematik nete ulasmis isen dördüncü sinavda 35 nete odaklan ve gerçeklesmezse de umutsuzluga kapilma, hedefinde israrci ol!
*Yapacagin her isi görev olarak yapmak yerine onu bir sorumluluk olarak yapmaya çalis, yani yasam tarzina dönüstür.